zamieścił: mailman
igameGeorge "walkero" Sokianos przygotował aktualizację iGame. Jest to graficzny frontend, oparty na MUI, który służy do uruchamiania własnych kolekcji gier WHDLoad (i nie tylko). W najnowszej wersji autor dodał nowe okno "Informacji", które zawiera między innymi możliwość wyświetlenia informacji o wydawcy tytułu, obsługiwanym chipsecie czy odnośniki do stron zewnętrznych. Ponadto wprowadził opcję wykorzystania repozytoriów opartych na przypisach. Wśród poprawek wspomniano o usunięciu błędu, który mógł być potencjalną przyczyną zawieszania się programu pod AmigaOS 3.1. Archiwum z wersjami dla AmigaOS 3.x, AmigaOS 4.x oraz MorphOS do pobrania z GitHuba, ale dostępne jest również na Aminecie oraz MorphOS Storage.
zamieścił: mailman
"Amiga 40 Tools Jam 2025" to nowy konkurs dla programistów w zakresie stworzenia dowolnego programu dla Amigi klasycznej działającego pod systemem AmigaOS (od 1.x do 3.x) oraz AROS. Program można stworzyć w dowolnym języku programowania, o dowolnym przeznaczeniu zgodnym z zasadami konkursu. Dla trzech najlepiej ocenionych przez społeczność narzędzi przewidziane są nagrody pieniężne: odpowiednio 50, 25 i 10 funtów brytyjskich (lub równowartość w innej walucie). Kwota nagród może zostać zwiększona przez wpłaty osób trzecich. Konkurs wystartował dzisiaj i trwa do 11 października 2025 roku.
zamieścił: mailman
ProTrekkrProTrekkr to tracker muzyczny służący głównie do tworzenia specyficznych gatunków muzyki elektronicznej, takich jak psytrance, trance goa, hard acid, IDM, chip, techno, jungle. Jego głównym założeniem miało być tworzenie utworów do małych intro, dem czy gier. Powstał w oparciu o stary program NoiseTrekker 2, lecz został znacząco zmodyfikowany. Najnowsza wersja 2.8.3 wprowadza kilka nowych elementów (np. tryb pełnoekranowy, kilka nowych efektów, filtrów oraz funkcji sekwencera), a także usuwa niektóre błędy. Od tej wersji program jest, obok AROS-a, również oficjalnie kompilowany dla systemu MorphOS. Archiwum do pobrania z Aminetu.
zamieścił: mailman
Cameron Armstrong przygotował nową wersję programu wykorzystującego technologię chatbota ChatGPT. W tej wersji autor usunął kilka błędów oraz dodał obsługę dwóch nowych modeli AI. Ponadto wersja dla AmigaOS 3.1 została zoptymalizowana. Bezpośredni odnośnik do archiwum zawierającego wersje dla systemów AmigaOS 3.1, AmigaOS 4.1 oraz MorphOS dostępny jest na GitHubie oraz Aminecie.
zamieścił: mailman
Thomas Richter zamieścił na Aminecie angielską, elektroniczną wersję książki Amiga ROM Kernel Reference Manual: AmigaDOS. Pozycja ta stanowi uzupełnienie serii "Amiga ROM Kernel Reference Manual" o elementy AmigaDOS, uwzględniając najnowsze jego odsłony. Książka w wersji papierowej, która była dostępna w grudniu 2024 roku została wyprzedana i nie są planowane dodruki. Jeżeli jednak mimo wszystko ktoś chciałby wejść w posiadanie wersji fizycznej, należy bezpośrednio kontaktować się z autorem.
zamieścił: mailman
MiSTer Multisystem 2 to nowa konsola retro bazująca na urządzeniu MiSTer. Wykorzystuje układ Cyclone-V FPGA, który emuluje całą gamę konsol i komputerów w tym również Amigę z chipsetem AGA lub systemem RTG, kartą dźwiękową czy dodatkową pamięcią (wszystko dzięki rdzeniowi Minimig). Rozpoczęto zbieranie zamówień na urządzenie, które będzie dostępne w dwóch wersjach: cyfrowej (170 euro + VAT) oraz analogowej (210 euro + VAT). Wysyłka planowana jest na sierpień 2025.
zamieścił: mailman, nadesłał: Amiga Future
Ukazał się 174. numer magazynu Amiga Future. Przeczytać w nim można między innymi recenzje gier "Trapped in the Tomb", "The Young Salzgitter Icefighter", "Absolute Zero", "Baldurs Gate 1" i "Icewind Dale 1" w ramach "GemRB RPG Pack", "SkillGrid", "Yoomp!", "Soko-Ban". Ponadto artykuł o historii powstania gry "Ports of Call", sposób na podłączenie dysku SSD do Amigi, kącik Trevora Dickinsona, kącik scenowy (recenzja "The Lost Pixellers Vol. 3"), wywiad z Jonem Bohmerem - autorem programu Scala. Spis treści numeru dostępny jest tutaj. Czasopismo jest drukowane w pełnym kolorze w wersji niemieckiej oraz angielskiej i możliwe jest do nabycia m. in. u wydawcy.
zamieścił: mailman
Dostępny od 24 maja piąty numer publikacji Amiga Friendship to inicjatywa charytatywna, z której cały dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie dla Krzysztofa "SirLEO" Żeglenia. Dzięki zaangażowaniu indywidualnych osób przedsięwzięcie rozszerza się na dodatkowe formy pomocy dla Krzysztofa i wraz z wydaniem nowego numeru uruchomiono dwie licytacje: Cały dochód z obu licytacji również zostanie przekazany na konto Krzysztofa. Pamiętajcie, że licytacje trwają do 8 maja 2025 roku do godziny 23:00.
zamieścił: mailman
Zapowiadana przez AmigaKit na pierwszy kwartał 2025 premiera systemu gamingowego A1200NG odbyła się z nieznacznym opóźnieniem, gdyż wysyłkę zamówień rozpoczęto z końcem kwietnia. Obecnie można również nabyć dodatek A1200NG CPU Boost Kit zwiększający prędkość działania sprzętu nawet o 20%. Zestaw jest opcjonalny i kosztuje 23,95 euro.
 głosów: 4  tagi: A1200NG, AmigaKit
1 komentarz04.05.2025 08:55
zamieścił: mailman
Harald "Geennaam" Kanning, twórca kilku sterowników sprzętowych dla AmigaOS 4, opracował nową płytę główną PPC o nazwie Mirari. Głównym założeniem konstruktora było stworzenie w miarę taniego sprzętu przeznaczonego dla Amigi. Sprzęt jest gotowy (powstało pięć prototypów) i obecnie obsługuje wszystkie aktualne dystrubucje Linuksa PPC. Specyfikacja sprzętu przedstawia się następująco:
  • płyta w standardzie micro-ATX,
  • czterordzeniowy procesor T1042 e5500 (do 1,5 GHz) z możliwością instalacji procesora T2081 z czterema dwuwątkowymi rdzeniami e6500 z Altivec 2.0 (do 1,8 GHz),
  • pamięć DDR3L,
  • gniazda PCIe x16 zi (PCIe 2.0), PCIe x4 (T10x2 PCIe 2.0; T2081 PCIe 3.0), PCIe x1 (PCIe 2.0),
  • złącza 2x SATA 2.0 (tylko T10x2, z prędkością 300 Mbit/s), 2x sloty NVMe (drugi slot wykluczający się z drugim portem SATA),
  • osiem portów USB 2.0 (cztery zewnętrzne oraz cztery wewnętrzne),
  • cztery porty USB 3.2 Gen1 (dwa zewnętrzne oraz dwa wewnętrzne),
  • karta sieciowa Ethernet 10/100/1000 Mbit,
  • dźwięk analogowy 192kHz/24bit (mikrofon, wejście liniowe, wyjście liniowe do tylnego wejścia/wyjścia; mikrofon, słuchawki do złącza audio HD),
  • cyfrowe wyjście audio S/PDIF / Toslink,
  • 9-pinowe złącze RS232
  • karta Micro SD z możliwością auto-rozruchu
  • 24-pinowe złącze zasilania ATX oraz 4-pinowe złącze zasilania procesora ATX,
  • gniazdo wentylatora procesora z PWM
  • TRION FPGA

Na tę chwilę nie ma jednoznacznej informacji, jakie systemy amigowe sprzęt obsługuje/będzie obsługiwać oraz jaka jest przewidywana cena sprzętu czy też jego realna dostępność.

Źródło: amiga-news.de
zamieścił: mailman
Quite OK Audio (QOA) to format kompresji dźwięku, który zadebiutował w 2023 roku. Jest to format stratny, który umożliwia kompresję strumienia 16-bitowego. Cechuje się stałym stopniem kompresji 5:1 i z uwagi na mniejsze skomplikowanie algorytmu, w porównaniu z MP3, dekodowanie dźwięku jest znacznie szybsze. Grzegorz Kraszewski stworzył dekoder o nazwie QoaToAiff, który konwertuje pliki QOA do nieskompresowanej postaci pliku AIFF. Obecnie najnowsza wersja narzędzia oznaczona jest numerem 1.1 i dostępna jest do pobrania z Aminetu, a kod źródłowy z GitHuba.

Grzegorz w dalszych planach ma również stworzenie odtwarzacza plików QOA oraz biblioteki. Więcej informacji dostępne jest na forum.
zamieścił: mailman, nadesłał: Banter
Nowy projekt NVIDIA, Digits, budzi skojarzenia z Amigą. Artykuł Marco Remondino na portalu Turtle's AI analizuje, jak obie platformy wprowadziły zaawansowane technologie, skierowane do indywidualnych użytkowników, konkurując z droższymi rozwiązaniami profesjonalnymi. Autor zastanawia się nad potencjałem Digits w tworzeniu społeczności deweloperów AI, podobnie jak Amiga zainspirowała demoscenę.

Sukces Digits (DGX) zależy od wielu czynników, a historia Amigi może być cenną lekcją. Analogii i paralel do historii Amigi w tym artykule nie brakuje.
 głosów: 1  tagi: Digits, NVidia
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
YF-22W dziale Rodzynki zamieściliśmy grę YF-22. Jest to strzelanina przygotowana przez grupę Manhattan Software w 1994 roku. Stylem przypomina "River Raid", lecz przelot odbywa się z góry na dół. Gra była wydana własnym nakładem jej autorów i sprzedawana wysyłkowo. Dla pierwszej osoby, która zgłosiłaby się do autorów z hasłem składającym się z liter słów pojawiających się w dolnej części ekranu gry i która w ich obecności ukończyłaby grę, przewidziana był nagroda: Amiga 1200 z dyskiem twardym i monitorem. Prawdopodobnie był to żart, gdyż gry ukończyć nie można. Tytuł zamieszczamy wyłącznie w celach poznawczych i historycznych. Został odnaleziony i udostępniony przez grupę Polish Amiga Floppy Preservation Group.
zamieścił: mailman, nadesłał: Easy_Rider
Informacja od Easy_Ridera:

Drodzy amigowcy, Bardzo się cieszymy, że tak miło przyjęliście nasze dwie nowe produkcje. W tym roku udało nam się wygrać Revision w dwóch najważniejszych konkurencjach: Amiga Demo Competition i PC Demo Competition. Było to dla nas największą satysfakcją i spełnieniem demoscenowych marzeń, dlatego wspólnie zdecydowaliśmy, że zdobyte nagrody pieniężne przekażemy w całości na szczytny cel, jakim jest wsparcie dla naszej scenowej koleżanki Kaji (Kya / CrapTeam^Lamers).

Kaja wymaga obecnie bardzo drogiej i długotrwałej terapii, w związku z tym liczymy również na Was. Prosimy, dołączcie do tej zbiórki, bo tutaj naprawdę liczy się każdy grosz, a zakończenie terapii jest już naprawdę bliskie. Jej powrót do zdrowia to będzie nasza wspólna wygrana!

Odnośnik do zbiórki na oficjalnej stronie Fundacji Dobro Powraca - https://dobropowraca.pl/podopieczny/kaja-mikoszewska/.

Istnieje również możliwość przekazania 1.5% podatku przy rozliczeniu rocznym.

zamieścił: mailman
Cameron Armstrong przygotował nową wersję programu wykorzystującego technologię chatbota ChatGPT. W tej wersji autor wprowadził pozycję w menu dotyczącą ARexxa, która służy do uruchamiania własnych skryptów. Ponadto poprawił widoczność belki statusowej programu, jak również dodał obsługę najnowszych wersji modelu OpenAI. Bezpośredni odnośnik do archiwum zawierającego wersje dla systemów AmigaOS 3.1, AmigaOS 4.1 oraz MorphOS dostępny jest na GitHubie oraz Aminecie.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Kalendarium

14.05.2021

Firma Hyperion Entertainment wydała AmigaOS 3.2.

  • Menu PPA.pl

  • Forum

TF536 i pełne 68030 (17) 
Instalacja internetu P... (11) 
Amiga i rynek w Gdańsk... (12) 
Nowy sprzęt spod znaku... (37) »
Monitor 1084s trafopow... (22) 
VS Code i amigowe wtyc... (5) 
Ktokolwiek widział - "... (149) »
Warped Vision (80) »
Cebit 1994 - Amiga (36) »
Amigowe FPS (refleksje... (107) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem
OSZAR »